تزریق بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس دارویی پروتئینی ، حاصل شده از باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم و مورد تایید FDA می باشد که به تنهایی مقام اول بین تمامی اقدامات زیبایی در دنیا را دارد. بیش از ۲۰ سال است که بوتاکس درموارد درمانی و زیبایی در سطح دنیا کاربرد دارد ، بوتاکس ابتدا برای درمان بلفارواسپاسم (بسته شدن غیر ارادی پلک) مورد استفاده قرار گرفت و سپس هر روز و هر روز استفاده آن در موارد دیگر درمانی و زیبایی افزایش یافت تا جاییکه امروزه بالاترین و بی رقیب ترین کاربرد و استقبال را در همه عرصه های زیبایی در دنیا دارد.

به مرور زمان در ناحیه بالایی صورت خطوط چروک ظاهر می شوند. دلیل آَشکار شدن این خطوط بویژه در ناحیه پیشانی ،خط اخم و خطوط دور چشم ، بیش فعالی  و انقباضات مکرر عضلات زیرین آنها می باشد که درصورت درمان بموقع، مانع از تبدیل خطوط موقت (حالت میمیکی صورت مانند لبخند زدن ، اخم ، تعجب و ..) به خطوط دائم (که در حالت ساکن هم وجود دارند) می شوند.  با تزریق بوتاکس که نوعی پروتئین حاصل از باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم است می توان از انقباض این عضلات و ایجاد چروک در ناحیه پیشانی، خط اخم و خطوط دور چشم  پیشگیری و چین و چروکهای اطراف چشم  را درمان نمود و چهره ای جوان تر ، شادابتر و جذابتر ایجاد کرد. اثر بوتاکس به طوری است که پیام های عصبی که به ماهیچه های اطراف محل تزریق می روند را، مسدود می کند. بدین ترتیب این ماهیچه ها شل شده و فعالیت شان نیز کم تر خواهد شد، بدین صورت اثر آن ها بر روی پوست مانند خط ها و چین و چروک ها نیز از بین خواهند رفت.

 

کاربردهای بوتاکس

 1. پیشگیری از چروک بعد از ۲۰ سالگی و درمان چروک در سنین بالاتر
 2. درمان خطوط ناحیه پیشانی
 3. بوتاکس ابرو برای هم پیشگیری و هم درمان خط اخم
 4. هم پیشگیری و هم درمان خطوط دور چشم
 5. برای بالا بردن ابرو(لیفت ابرو - بدون جراحی) (در صورت تمایل بیمار می توان ابروی او را بالاتر برد(
 6. برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست بکار می رود.

عوارض بوتاکس

درصورتیکه از مارک و برند معتبر بوتاکس استفاده شود و نقاط و نحوه تزریق از لحاظ آناتومی درست باشد (که تنها توسط پزشک مجرب امکان پذیر است) ، تزریق بوتاکس عوارضی ندارد و می‌توان گفت: عوارض بوتاکس به صفر میرسد.

روش انجام و ماندگاری بوتاکس

تزریق بوتاکس توسط پزشک متبحر و بصورت سرپایی و تنها در کمتر از ۱۰ دقیقه انجام میشود. با تقبل قیمت تزریق بوتاکس ، از آنجا که تزریق با سوزنهای بسیار ظریف انجام میشود، درد ی ندارد و بهمین جهت نیازی به بیحسی ندارد. پس از ضدعفونی پوست صورت، پزشک با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر کمی از بوتاکس را به بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم تزریق میکند. شخص می تواند پس از تزریق بوتاکس به فعالیت های روزانه اش ادامه دهد.

اثر بوتاکس از دو ساعت بعد از تزریق شروع شده و طی ۳ الی ۵ روز قابل دیدن می شود و تا ۱۴ تا روز به حداکثر می رسد. دوام تاثیر بوتاکس حدودا تا ۶ ماه می باشد و بعد از این مدت اثر آن از بین می رود. بطور کلی قیمت بوتاکس به تعداد ناحیه‌های مورد درمان بستگی دارد اما برای اطلاع دقیق از هزینه تزریق بوتاکس نیز می‌توانید در جلسه مشاوره آن را مطرح کرده تا اطلاعات لازم به شما داده شود .

(پس از ۶ ماه همچنان فرد اثرات بهبود تا ۳۰% بیشتر از زمان قبل از تزریق بوتاکس را خواهد داشت)

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک صورت به شخص توصیه می گردد تا یکساعت با عضلات صورت بازی کند (اخم کند و باز کند ولی محل تزریق را ماساژ ندهد). تا ۴ ساعت شخص نباید صورت را به سمت پایین خم کند و دراز بکشد.

تا ۲۴ ساعت شخص نباید استحمام کند ، به صورت آب بزند و یا آرایش کند. همچنین شب در زمان خواب باید ۲ عدد بالش اضافه در ۲ طرف صورتش قرار دهد تا سرش به طرف چپ و راست نچرخد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک صورت به شخص توصیه می گردد تا یکساعت با عضلات صورت بازی کند (اخم کند و باز کند ولی محل تزریق را ماساژ ندهد). تا ۴ ساعت شخص نباید صورت را به سمت پایین خم کند و دراز بکشد.

تا ۲۴ ساعت شخص نباید استحمام کند ، به صورت آب بزند و یا آرایش کند. همچنین شب در زمان خواب باید ۲ عدد بالش اضافه در ۲ طرف صورتش قرار دهد تا سرش به طرف چپ و راست نچرخد.

پرسش و پاسخ های بوتاکس

 • آیا آقایان هم می توانند از بوتاکس استفاده کنند؟

بله تزریق بوتاکس برای جوان سازی پوست به یک اندازه برای خانم ها و آقایان مفید است. با این حال، در آقایان ممکن است نیاز به دوز های اندکی بیش تر باشد چرا که انقباضات عضلانی آن ها قوی تر است.

 • اثرات درمانی چه موقع آشکار خواهند شد؟

معمولا بین ۳ تا ۵ روز برای ظاهر شدن اثرات زمان نیاز است و پس از یک هفته تمامی اثرات آشکار شده اند. به منظور بهبود اثرات درمانی، تا ۱ ساعت پس از انجام تزریق سعی کنید زیاد لبخند زده و اخم کنید. همچنین پوست خود را لمس نکرده و آن را ماساژ ندهید و در حالت عمودی باقی بمانید تا مواد تزریقی از محل خود تکان نخورند.

 • اثرات بوتاکس تا چه مدت باقی می مانند؟

اثرات اولیه ی بوتاکس معمولا ۳ تا ۴ ماه باقی می مانند ولی در هر مورد ممکن است این زمان متفاوت باشد. یک جلسه ی ارزیابی پس از دو هفته می تواند مفید باشد. طی این جلسه اثرات درمان چروک صورت را بررسی کرده و اگر ناحیه ای نیاز به تزریق دوباره بوتاکس داشته باشد آن را انجام می دهند. اثرات بوتاکس ممکن است تا ۶ ماه باقی بمانند که در صورت استفاده طولانی مدت از این ماده، اثر آن نیز طولانی تر خواهد شد.

 • آیا بوتاکس برای من کاربرد دارد؟

در نظرسنجی های بالینی، بالای ۹۰ درصد افراد گزارش مفید بودن بوتاکس را داده اند.

 • آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

تزریقات بوتاکس بدون درد می باشند چرا که به وسیله سوزن های بسیار ظریف انجام می شوند. به همین دلیل افراد نیازی به استفاده از داروهای بی‌حسی ندارند. درمان به طور کامل در حدودا در ۱۰ دقیقه زمان برده و پس از آن می توانید رانندگی کرده و در همان روز به محل کار خود بروید.

 • آیا همچنان می توانم حالات مختلف چهره ام را نشان دهم؟

تزریقات بوتاکس طراحی شده اند تا چین و چروک های  پیشانی و همچنین چروک دور چشم را صاف کنند و تاثیری بر روی حالات چهره نخواهند داشت.