لیزر Ndiyag

دستگاه قدرتمند لیزر ND YAG  جهت از بین بردن موهای زائد :

یکی از بیشترین و موثرترین کاربرد های لیزر در درمان موهای زائد صورت و بدن می باشد . درمان موهای زائد با لیزر به دلیل موثرتر بودن و سرعت عمل بیشتر، درد و عوارض کمتر بر الکترولیز ارجح می باشد . لیزرهای Nd-YAG , Diode , Alexandrite , Ruby در این مورد بکار می روند . ليزر ان دی یاگ Nd YAG فرکشنال AILEEN درمان قطعی موهای زائد بوده و مجهز به هندپیس فرکشنال جهت جوانسازی غیر تهاجمی می باشد .

کاربردهای سیستم لیزر  Nd Yag :

1. از بين بردن موهاي زائد در تمامي 6 تيپ پوستي
2. از بين بردن موهاي ظريف و کرکي
3. موثر بر روي آکنه هاي فعال
4. از بين بردن ضايعات عروقي و همانژيوم
5. جوانسازي غیر تهاجمی  پوست با هندپيس مجزاي فرکشنال

ویژگیهای سیستم NDYAG :

دارای بيم اشعه يکنواخت با ماگزيمم انرژي 160J/cm2
سيستم خنک کنندگي قوي با بکارگيري گاز نيتروژن
پهناي پالس 0.3 الي 300 ميلي ثانيه در کاربردهاي مختلف
دارای عمق نفوذ بسیار بالا تا 6 ميلي متر برای هر 6 تیپ پوستی
دارای قطر اشعه از 2 الي 15 ميلي متر

مقايسه اثر دستگاه ليزر Nd YAG و الکساندريت با زمان تابش طولاني به تنهايي و توام بر حذف موهاي ناخواسته ؟

زمينه و هدف : ليزر از تکنيک هاي جديدي است که در درمان بسياري از بيماري هاي پوستي از جمله هيرسوتيسم براي کاهش موهاي ناخواسته موفق بوده است . هدف از اين مطالعه مقايسه ميزان تاثير و عوارض جانبي دو سيستم ليزر الکساندريت با طول موج 755 نانومتر و Nd-YAG با طول موج 1064 نانومتر به تنهايي و با هم در از بين بردن دايمي موها بوده است .

روش اجرا : در يک کارآزمايي باليني اتفاقي و يک سو بي خبر 25 فرد داوطلب واجد شرايط مطالعه 4 نوبت به فاصله 8 هفته با ليزر الکساندريت يا Nd-Yag يا هر دو با هم بر اساس پارامترهاي پيشنهادي کارخانه سازنده دستگاه در نيمه هاي لاترال و مديال ساق پا تحت درمان قرار گرفتند و پس از 1 و 8 ماه بعد از آخرين جلسه درمان، پيگيري شدند . تعداد موها در هر جلسه ويزيت با بررسي تصويرهاي تهيه شده وسيله دوربين ديجيتال و نيز با دستگاه Visiomed شمرده شد و ميزان کاهش مو به درصد از تفاضل تعداد مو در يک سانتي متر مربع در جلسه اول و آخر، تقسيم بر تعداد مو در يک سانتي متر مربع در جلسه اول محاسبه شد . شدت درد با اندکس VAS و ميزان عوارض جانبي ( تاول، اسکار، تغييرهاي پيگمانتاسيون ) در هر ويزيت ثبت و يافته ها با آزمون ANOVA و post hoc توکي و مربع کاي تجزيه و تحليل شد .

يافته ها : 15 نفر مطالعه را به پايان رساندند و 10 نفر ديگر به دلايل مختلف از مطالعه خارج شدند . ميانگين کاهش تعداد موها در نواحي درمان شده 8 ماه پس از آخرين جلسه با ليزر الکساندريت، Nd-YAG و لکساندريت + Nd-YAG با معيار Visiomed مقایسه گردید و اختلافی بين دستگاه ها در هيچ مورد از نظر آماري معني دار نبود . مقايسه دو به دوي دستگاه ها نيز بين آن ها هيچ اختلاف معني داري را نشان نداد .

نتيجه گيري: هر دو سيستم ليزر الکساندريت و Nd-YAG در از بين بردن دايمي موها بسيار موثر و کم عارضه هستند ولي استفاده همزمان هر دو ليزر به افزايش کارآيي منجر نمي شود و لذا استفاده یکی از لیزرها به تنهایی در مرحله درمان توصیه می گردد .

این لیزر برای رفع مشکلات پوستی کاربرد دارد، از جمله:

1- ضایعات و اختلالات وریدی

   مشکلات وریدی(رگ های عنکبوتی) در سطح پوست(گونه ها، مناطق شقیقه ها، پل بینی، پیشانی، و پاها

   برخی شکلات مادزادی عوقی(ناهنجاری های عروقی مویرگی)

   واریس ها در پا

   اختلالات رگ های صورت و گردن(تلانپزکتازی)

   (تومورهای عروقی) در صورت و اطراف دهان

نور لیزر پیگمنت های قرمز را هدف قرار می دهد(هموگلوبین)ريا، تنظیمات عادی دستگاه برای رف اختلالا عروقی صورت با مدت زمان پالس ها هر 50 میلی ثانیه و طول موج های 150-250 J/cm2 اندازه گیری می شود.(اندازه گیری در ژول در هر سانتی متر مربع).

2- رفع ضایعات رنگی بر سطح پوست- مانند، لکه های سن (خورشیدی)، کک و مک، خال اوتا، خال ایتو، لکه های مغولی، خال گوشتی کاربرد دارد. و همچنین با پالس های خفیفی سبب رفع لکه های ملانین می شود.

3- رفع موهای زائد

4- رفع تاتوهای گذشته

5- قارچ ناخن

این لیزر برای رفع خطوط و چروک های پوستی نیز کاربرد دارد.