بینیجراحی بینی

آن چه باید در باره ی جراحی بینی بدانیم ؟  لزوم انجام عمل بینی ترمیمی

امروزه افراد بیشتر از گذشته به زیبایی خود توجه کرده و روش های متفاوت جراحی را برای دستیابی به جذابیت بیشتر امتحان می کنند ، از شایع ترین جراحی های زیبایی در سراسر دنیا و به خصوص کشور خودمان ایران ، می توانیم به عمل زیبایی بینی اشاره کنیم.

جراحی بینی چگونه انجام می شود ؟ امروزه افراد بیشتر از گذشته به زیبایی خود توجه کرده و روش های متفاوت جراحی را برای دستیابی به جذابیت بیشتر امتحان می کنند ، از شایع ترین جراحی های زیبایی در سراسر دنیا و به خصوص کشور خودمان ایران ، می توانیم به عمل زیبایی بینی اشاره کنیم.

کاندیدای مناسب جراحی بینی
افرادی که از لحاظ روحی و جسمی در سلامت کامل به سر برده و به بیماری های مزمنی ، همچون لوپوس یا بیماری های روحی همچون افسردگی ابتلا ندارند.
افرادی که کمال گرا نبوده و به خوبی می دانند که جراحی بینی موجب بهبود نسبی بینی می شود ، به همین علت از پزشک خود توقع معجزه ندارند.
اشخاصی که سن رشد آن ها تکمیل شده است.
افرادی که پوست بینی آن ها کیفیت مناسبی دارد.
اشخاصی که به مصرف مشروبات الکلی ، سیگار و به طور کلی دخانیات اعتیاد نداشته و قادر به کنار گذاشتن مصرف این مواد به مدت 14 روز قبل از جراحی زیبایی بینی می باشند.
خانم هایی که در دوران بارداری و شیردهی قرار ندارند.
هدف از انجام جراحی بینی چیست ؟
لازمه داشتن یک چهره زیبا ، وجود تناسب بین اجزای مختلف موجود در آن اعم از لب ها ، چشم ها ، بینی و غیره می باشد. بینی به جهت محل قرار گیری آن که در مرکز صورت می باشد و همینطور برجسته بودن ، بیشتر از دیگر اجزا جلب توجه کرده و وجود کوچک ترین ایرادی در آن بر روی لب ها ، گونه ها ، چشم ها و غیره تاثیر خواهد گذاشت. لازم به ذکر است که بینی فقط بر روی زیبایی نقش نداشته ؛ بلکه تاثیر بسیار زیادی نیز بر عملکرد تنفسی افراد دارد. در برخی از افراد وجود توده هایی به نام پولیپ ، وجود انحراف در تیغه بینی که به آن سپتوم گفته می شود و شکسته شدن بینی در اثر حادثه ، عملکرد طبیعی بینی را با اشکال مواجه می نماید. برای برطرف کردن ایرادات ظاهری و عملکردی بینی از عمل بینی در تهران بهره گرفته می شود.

جراحی زیبایی بینی : اگر جراحی بینی ،  با هدف از بین بردن نواقص موجود در ظاهر بینی ، از جمله عوامل زیر و غیره انجام شود به آن عمل زیبایی بینی گفته می شود :
کجی بینی
قرینه نبودن حفره های بینی
وجود قوز بر روی ناحیه پل بینی
بزرگ بودن بینی و حفره های آن بیش از حد معمول
افتادگی نوک بینی
جراحی درمانی بینی : اگر عمل بینی با هدف رفع ایرادات عملکردی بینی انجام شود ، به آن جراحی درمانی بینی گفته می شود.
سن مناسب برای جراحی بینی
برای انجام عمل زیبایی بینی افراد باید شرایط سنی لازم را داشته باشند که این سن در خانم ها پایان 15 سالگی و در آقایان پایان 16 سالگی می باشد. بسیاری از متقاضیان جراحی بینی را نوجوانان تشکیل می دهند ، این افراد باید تا رسیدن به سن ذکر شده دست نگه دارند. ضرورت این موضوع این است که رشد بینی فرد کامل شده و به بلوغ فکری رسیده باشد.

انواع بینی
میزان ضخیم بودن پوست بینی و غضروف هایی که ساختمان آن را تشکیل می دهند ، دو عاملی هستند که موجب تقسیم بندی بینی افراد به دو دسته استخوانی و گوشتی می شود.

بینی استخوانی : در ساختار این نوع از بینی ، استخوان ها استحکام بسیار بالایی دارند و پوست از ضخامت پایینی برخوردار است.
بینی گوشتی : بینی های گوشتی برخلاف بینی های استخوانی می باشند ، ساختار این نوع از بینی به گونه ای است که بر روی غضروف ها و استخوان های بسیار نازک و ضعیف ، پوستی با ضخامت بسیار بالا قرار گرفته است.

عوامل تاثیرگذار در نتیجه عمل بینی
عوامل بسیاری در نتیجه جراحی بینی اثرگذارند که افراد برای داشتن رضایت از نتیجه عمل بینی باید به این عوامل توجه کنند. این فاکتورها عبارتند از :

جراح بینی : هرچه میزان تجربه و تبحر پزشک در جراحی انواع بینی بیشتر باشد ، احتمال دستیابی به بهترین نتیجه از عمل زیبایی بینی بیشتر خواهد بود.
نوع بینی : نوع بینی در فرم بعد از جراحی زیبایی بینی بسیار موثر است ، به طوری که بینی های گوشتی را فقط می توان به فرم طبیعی جراحی کرد در حالی که بینی های استخوانی قابل جراحی به هر دو فرم طبیعی و فانتزی هستند.
ویژگی های صورت فرد : افراد باید در هنگام انتخاب فرم بینی به ویژگی های صورت خود دقت کنند ، بدیهی است بینی فانتزی با صورتی که اجزای آن درشت است در تناسب نبوده و در صورت جراحی بینی فانتزی نتیجه به دست آمده مورد رضایت شخص نخواهد بود.
عمل بینی به روش باز
به منظور دسترسی به زیر پوست بینی ، دو روش وجود دارد ؛ یکی از آن روش ها عمل باز است جهت انجام جراحی بینی باز ، برشی در ناحیه میانی کلوملا ایجاد شده و پس از بلند کردن پوست بینی ، جراح بینی به زیر پوست بینی دسترسی پیدا می کند و سپس تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی افراد اعمال می کند.

عمل بینی به روش بسته بسته
جراحی بینی بسته ، روش دیگر جهت دسترسی به زیر پوست بینی می باشد. در این روش هیچ گونه برشی در سطح خارجی پوست بینی ایجاد نمی شود ، بلکه تمامی برش های ایجاد شده داخلی بوده و در ناحیه درونی حفره های بینی ایجاد می شوند .

نکته : انتخاب کدام یک از روش های فوق جهت انجام رینوپلاستی در ، بسته به شرایط بیماران داشته و توسط بهترین جراح بینی در انجام می شود ؛ بنابراین به نظر جراح خود احترام گذاشته و اصرار به انجام یکی از این روش ها نورزید .

تفاوت میان عمل بینی بسته و باز
به علت بلند کردن پوست بینی در روش باز ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی ، وسعت دید بیشتری در این روش داشته و به این ترتیب می تواند تغییرات پیچیده تری را بر روی بینی اعمال کند ؛ از این رو جراحی های پیچیده ، همچون جراحی بینی گوشتی ، جراحی ترمیمی بینی و از این قبیل موارد به این روش انجام می شوند. در مقابل گستردگی دید دکتر بینی ، در روش بسته نسبت به روش باز بسیار کمتر بوده و از این رو در این روش ، توانایی اعمال تغییرات گسترده بر روی بینی وجود ندارد. مدت زمان مورد نیاز جهت انجام عمل بینی بسته ، کمتر از جراحی به روش باز می باشد.

جراحی بینی با لیزر
یکی از موضوعات داغی که امروزه در رابطه با آن بسیار شنیده شده و بر سر زبان ها افتاده است ، عمل بینی با لیزر می باشد. چنانچه یک جستجوی ساده در رابطه با عمل زیبایی بینی در گوگل و موتورهای جستجو نمایید با مطالبی ، همچون رینوپلاستی با لیزر ، بدون خونریزی و بیهوشی مواجه می شوید. در این رابطه باید گفت که با وجود کاربردهای فراوان لیزر در زمینه پزشکی ، استفاده از این تکنیک در جراحی بینی هیچ کاربردی نداشته و صرفاً جنبه تبلیغاتی دارد ؛ زیرا برای برطرف کردن ایرادات موجود در بینی باید تغییراتی در استخوان و غضروف های بینی صورت پذیرد که لیزر قادر به انجام آن ها نمی باشد. با لیزر تنها می توان برخی مشکلات پوستی موجود بر روی پوست بینی ، همچون لکه های ناشی از آفتاب یا اسکار جوش را برطرف کرد.

 لزوم انجام عمل بینی ترمیمی
در برخی از موارد ممکن است ، نتیجه به دست آمده از جراحی بینی ، مورد رضایت افراد واقع نشده و آن ها نیاز به انجام جراحی ترمیمی بینی داشته باشند. افراد معمولاً به دو علت زیر نیازمند انجام عمل بینی ترمیمی در می شوند :

عدم انتخاب پزشک خوب در 
اگر در انتخاب پزشک خود زمان و دقت کافی را صرف نکرده و پزشکی را انتخاب کنید که از تجربه و تخصص کافی برخوردار نباشد ، نه تنها نتیجه مورد نظرتان از جراحی بینی حاصل نخواهد شد که در برخی موارد ممکن است مشکلاتی در عملکرد تنفسی شما ایجاد شده یا در نتیجه این جراحی زیبایی سوراخ های بینی تان تا به تا و غیر قرینه شود که در این صورت باید عمل ترمیمی بینی انجام دهید.

زیاد بودن ایرادات بینی
در برخی دیگر از موارد پیچیدگی و مشکلات بینی به قدری زیاد است که برطرف کردن همه آن ها با یک بار جراحی امکان پذیر نبوده و این موضوع هیچ ارتباطی به میزان تخصص ، تجربه و مهارت دکتر عمل بینی  ندارد.

 مدت زمان انجام جراحی بینی
مدت زمان مورد نیاز جهت انجام جراحی زیبایی بینی ، بسته به میزان ایرادات بینی بیماران متفاوت می باشد ؛ اما در حالت کلی عمل زیبایی بینی بین 2 الی 3 ساعت به طول می انجامد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی
پس از عمل بینی ممکن است ، دچار تورم و کبودی در ناحیه اطراف چشم شوید. می توانید از کمپرس سرد در 48 ساعت بعد از جراحی ، بر روی این نواحی ، برای کمک به کاهش ورم و کبودی استفاده کنید. پس از 48 ساعت ، برای تسریع روند بهبودی ، از کمپرس گرم استفاده کنید.
اگر بعد از عمل زیبایی بینی ، دچار درد و ناراحتی شدید ، می توانید از مسکن ها با تجویز پزشک بینی ، برای کاهش درد استفاده نمایید.
حتما آنتی بیوتیک هایی را که توسط جراحی بینی تان تجویز شده است ، به صورت منظم مصرف نمایید. آنتی بیوتیک ها سبب جلوگیری از بروز عفونت می شوند.
معمولا پس از گذشت یک هفته از عمل بینی در ، برای برداشتن گچ بینی باید به مطب جراح مراجعه کنید. قبل از مراجعه به مطب ، برای اینکه گچ راحت تر از بینی جدا شود ، بهتر است استحمام نمایید.
توجه داشته باشید که تا زمانی که گچ بر روی بینی شما قرار دارد ، باید از خیس کردن آن بپرهیزید. برای شستن موها می توانید از روشی استفاده کنید ، که در آرایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.
بعد از جراحی به میزان کافی استراحت کنید. بهترین وضعیت استراحت به صورت طاقباز یا خوابیده به پشت ، می باشد. برای کمک به کاهش تورم لازم است ، به کمک چند بالش سر را در وضعیت بالاتر از بدن ، قرار دهید.
توصیه های بعد از عمل بینی :
پس از برداشتن گچ بینی ، جراح بینی استفاده از چسب مخصوص روی بینی ، را برای شما تجویز می کند که لازم است ، در مدت زمان تعیین شده از سوی پزشکتان ، از این چسب استفاده نمایید.
آموزش صحیح چسب زدن روی بینی ، در مطب به شما ارائه خواهد شد. قبل از هر بار چسب زدن بهتر است ، استحمام نموده و پوست بینی خود را ، از چربی و آلودگی پاک کنید.
لازم است بینی را هر روز به کمک سرم های مخصوص ، شستشو دهید.
برای جلوگیری از وارد شدن فشار به بینی ، از جویدن غذاهای سفت و سخت ، فین کردن ، ابتلا به یبوست و … اجتناب نمایید. همچنین با دهان باز عطسه و سرفه کنید.
بهتر است در دوره نقاهت ، از غذاهای نرم و آبکی و سرشار از فیبر و اسید های چرب اشباع نشده ، استفاده نمایید. این غذاها علاوه بر اینکه حرکات روده را آسان می کنند ، التهاب و تورم را کاهش داده و سبب تسریع ، روند بهبودی شما می شوند.
برای جلوگیری از التهاب و تورم ، مصرف نمک و غذاهای پر ادویه و تند را ، در رژیم غذایی خود کاهش دهید.
بعد از جراحی می توانید پیاده روی سبک داشته باشید. ولی تا مدتی باید از ورزش ها و فعالیت های سنگین ، پرهیز کنید.
فرآورده های حاوی الکل می توانند ، سبب بروز خونریزی بعد از عمل بینی شوند. بنابراین در دوره نقاهت از مصرف الکل اجتناب کنید.
مصرف سیگار و فرآورده های دخانی ، روند بهبودی بعد از جراحی را مختل می کنند. بنابراین تا مدتی که جراح صلاح می داند ، مصرف این موارد را کنار بگذارید.
تا چند ماه پس از جراحی بینی در ، نمی توانید از عینک طبی یا آفتابی بر روی بینی خود استفاده کنید. چرا که ممکن است فشار وارد شده توسط عینک ، فرم بینی را تغییر دهد. استفاده از لنزهای تماسی ، با اجازه جراح منعی ندارد.

تفاوت جراحی بینی مردان و زنان
یکی از مهم ترین المان هایی که موجب بروز تغییراتی در عمل زیبایی بینی خانم ها و آقایان می شود ، متفاوت بودن آناتومی بینی در مردان و زنان است. به صورت کلی بینی مردان معمولا بزرگ تر بوده در مقایسه با بخش فوقانی ، قسمت تحتانی آن پهن تر می باشد. همچنین پوست بینی مردان در مقایسه با خانم ها بسیار ضخیم تر می باشد. از دیگر تفاوت های جراحی بینی مردان و زنان می توان به گرایش آن ها به مدل بینی اشاره نمود. معمولا خانم ها ترجیح می دهند تا بینی آن ها به فرم ظریف و کوچکتری اصلاح و جراحی شود و به همین سبب عمل بینی فانتزی و نیمه فانتزی در بین خانم ها رواج بیشتری دارد. در حالی مردان تمایل دارند بیشتر عیوب و مشکلات بینی آن ها برطرف شود و در نهایت بینی فرم طبیعی داشته باشد از این رو عمل طبیعی در آقایان مرسوم تر و محبوب تر می باشد. بینی با قوس زیاد و بینی سربالا به هیچ عنوان برای چهره های مردانه مطلوب نمی باشد.

آیا خونریزی بعد از عمل بینی طبیعی است ؟
اغلب بعد از 24 ساعت به صورت طبیعی خونریزی کاهش پیدا می کند. به همین علت در این مدت یک گاز استریل یا پد در زیر بینی قرار داده می شود تا خونابه ها جذب شوند. در این مدت می توانید پد زیر بینی را در زمان آغشته شدن به خون تعویض نمایید. خونریزی بعد از عمل موجب می شود تا ترشحات باقی مانده از عمل به همراه خون از مجاری بینی خارج شود و می توان آن را نشانه خوبی دانست. البته در صورتی که خونریزی از بینی شدید باشد و با گذشت زمان متوقف نشود ، لازم است حتما به پزشک اطلاع دهید.

برای کاهش تورم بعد از جراحی بینی چه باید کرد ؟
از میوه ها و مواد مغذی استفاده کنید.
مصرف تنباکو ، الکل را قطع کنید.
در 24 ساعت اول بعد از عمل بینی از کمپرس سرد استفاده کنید.
فعالیت های خود را محدود کنید.
از انجام کارهایی که موجب افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود برای مدتی پرهیز نمایید.
سر خود را بالا تر از موقعیت بدن قرار دهید و سپس استراحت کنید.
هزینه جراحی بینی
هزینه جراحی زیبایی بینی در ، پس از بررسی پارامترهای گوناگونی به دست می آید. به همین علت قبل از معاینه بیماران نمی توان هزینه مشخصی جهت انجام عمل زیبایی بینی تعیین کرد ؛ بنابراین در صورتی که قصد اطلاع از هزینه جراحی رینوپلاستی را دارید ، به جراح و متخصص گوش و حلق و بینی خوب در ، مراجعه کنید تا ایشان پس از انجام معاینات مورد نیاز هزینه جراحی بینی مشخص می گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا