پروتزپروتز سینه

آن چه باید درباره تفاوت‌های لیفت و پروتز سینه بدانیم ؟

پروتز سینه بیشتر در جهت بالا کشیدن سینه‌ها و رفع افتادگی آن‌هاست؛ اما هدف دیگر آن رفع اختلاف شکل ظاهری و عدم تقارن در آن‌هاست

پروتز سینه چگونه انجام می‌شود ؟

پروتز سینه نسبت به دیگر اعمال جراحی زیبایی، عملی کم تهاجمی و ایمن است. مدت‌زمان این عمل حدود دو ساعت است و دوره نقاهت بعد از آن نیز مانند دیگر عمل‌های جراحی از یک تا دو هفته متغیر است. معمولا قبل از انجام عمل جراحی پزشک و بیمار چند جلسه مشاوره خواهند داشت تا شرایط فرد متقاضی به‌طور کامل بررسی شود. در طول این جلسات پزشک ضمن اطلاع از وضعیت سلامت بیمار، از انتظارات او مطلع می‌شود و با توجه به تجربه خود و فرم بدن بیمار نوع پروتز، حجم و فرم آن را تعیین می‌کند. پزشک معمولا این کار را با توجه به اندازه فعلی سینه، پهنای آن و بافت سینه تعیین می‌کند.

به‌منظور انجام عمل جراحی پروتز سینه، برش‌ها در سه محل مختلف زده می‌شوند. بسته به اینکه نوع پروتز چیست و به چه منظوری از پروتز سینه استفاده می‌شود، برش‌ها ممکن است در زیر بغل، بافت قهوه‌ای رنگ نوک پستان یا زیر سینه ایجاد شوند. این برش‌ها چندان عمیق نیستند و معمولا در محلی ایجاد می‌شوند که قابل دیدن نیست.

رایج‌ترین نوع برش در جراحی سینه، برش زیر سینه است. طول این برش معمولا ۴ تا ۵ سانتیمتر است و قرار دادن پروتز سینه از طریق آن کار چندان سختی برای پزشک نخواهد بود. به دلیل محل این برش‌ها معمولا بعد از جراحی مشخص نیستند و ظاهر سینه را نیز تغییر نمی‌دهند.

پزشکان به‌ندرت برش زیر بغل را به کسی پیشنهاد می‌دهند. چراکه در این نوع برش دسترسی به سینه‌ها کمی دشوارتر است و جراح دید کافی برای قرار دادن پروتز را ندارد. برش هاله سینه نیز کاری کاملا تخصصی است. چراکه این نوع برش کاملا در معرض دید قرار دارد و پزشک باید بتواند آن را به‌خوبی بپوشاند. به همین دلیل تنها پزشکان ماهر برای افراد خاص از این نوع برش استفاده می‌کنند.

جراح پروتز را از محل برش‌ها وارد بدن می‌کند و آن را در محل مناسب می‌بندد. بافت‌های اطراف پروتز آن را نگه می‌دارند و از جابجایی آن جلوگیری می‌کنند. پس از قرارگیری پروتز در محل مناسب، برش‌ها بخیه زده می‌شوند. در بعضی موارد خاص ممکن است برش‌ها در اطراف ناف نیز ایجاد شوند.

تعیین اندازه و محل قرارگیری پروتز سینه بر عهده پزشک معالج است. معمولا افراد لاغر نمی‌توانند از پروتزهای بزرگ استفاده کنند؛ زیرا در این صورت سینه‌های آن‌ها فرمی غیرطبیعی پیدا کرده و بدحالت می‌شود. همچنین برای افرادی که سن بالاتری دارند و پوست آن‌ها خاصیت کشسانی خود را از دست داده است، نمی‌توان از پروتزهای بزرگ استفاده کرد. معمولا جراح با توجه به مواردی نظیر سن بیمار، نوع پوست، امکان بارداری در آینده و شغل اندازه و نوع پروتز و محل قرارگیری آن را تعیین می‌کند.

چه افرادی می‌توانند از پروتز سینه استفاده کنند ؟

جراحی پروتز سینه برای همه خانم‌هایی که دوست دارند سینه‌های خوش‌فرم تر یا بزرگ‌تری داشته باشند، مناسب است. علاوه بر این خانم‌هایی که به دلیل بیماری‌هایی نظیر سرطان سینه یا بیماری‌های مربوط به بافت پوست همه یا بخشی از سینه خود را از دست داده‌اند، می‌توانند از پروتز سینه برای اصلاح فرم سینه‌ها استفاده کنند.

همچنین اگر به هر دلیلی نظیر افزایش سن یا بارداری و شیردهی‌های پست سر هم فرم سینه‌ها تغییر کرده یا نامتقارن شده است، پروتز سینه راه‌حل مناسبی برای اصلاح فرم سینه است. در مواردی که به دلیل شیردهی، بارداری یا کاهش وزن حجم سینه‌ها کاهش پیدا کرده است نیز پروتز سینه انتخاب مناسبی است. از این روش می‌توان به افرادی که به دلیل مشکلات مادرزادی با یک سینه به دنیا آمده‌اند نیز کمک کرد.

پروتز سینه راهکاری مناسب برای خانم‌هایی است که از کوچک بودن سینه‌ها یا افتادگی آن‌ها بعد از زایمان و شیردهی رنج می‌برند. در اغلب موارد انجام این جراحی در کنار لیفت سینه کمک می‌کند که سینه‌هایی جذاب‌تر داشته باشید. به‌طورکلی می‌توان گفت که جراحی پروتز سینه برای خانم‌هایی که شرایط زیر را دارند، بسیار مناسب است.

خانم‌هایی با سینه‌های شل و افتاده (این افتادگی ممکن است به دلیل بارداری، شیردهی، افزایش سن، کاهش وزن و… رخ داده باشد)
خانم‌هایی با سینه‌های بسیار کوچک یا بزرگ
خانم‌هایی که همه یا بخشی از بافت سینه خود را به دلیل سرطان سینه از دست داده‌اند.
البته با توجه به نوع پروتز مورداستفاده، انجام این جراحی برای خانم‌های زیر ۱۸ سال ممنوع است.

ماستوپکسی چیست ؟

ماستوپکسی نوعی از جراحی زیبایی سینه است که در آن لیفت و پروتز سینه به‌صورت هم‌زمان انجام می‌شود. در این روش ابتدا پوست‌های اضافه اطراف پستان برداشته‌شده و سینه‌ها کمی به سمت بالا کشیده می‌شوند. این کار باعث لیفت سینه‌ها شده و آن‌ها را سفت و گرد می‌کند. درصورتی‌که در اثر کشیده شدن سینه‌ها هاله سینه بزرگ‌تر شود، در طول جراحی آن را کوچک کرده و محل نوک سینه را نیز تنظیم می‌کنند.

بعد از لیفت سینه و رفع افتادگی، پروتز سینه در محل مناسب قرار می‌گیرد تا به سینه‌ها حجم بدهد و آن‌ها را خوش‌فرم‌تر کند. توجه کنید که انجام این عمل برای همه بانوان لازم نیست و تنها کسانی که علاوه بر فرم سینه‌ها از افتادگی آن‌ها نیز ناراضی هستند، می‌توانند از این عمل استفاده کنند.

آشنایی با انواع پروتز سینه

پروتز سینه از نظر حجم و شکل ظاهری پروتز سینه را می‌توان از جنبه‌های مختلفی دسته‌بندی کرد. در اولین نوع دسته‌بندی، آن را از نظر شکل ظاهری و حجم طبقه‌بندی می‌کنند. از نظر حجم و برجستگی پروتزها در سه دسته با برجستگی کم، زیاد و خیلی زیاد قرار می‌گیرند. از نظر شکل ظاهری نیز پروتزها به شکل گرد یا اشکی وجود دارند.

پروتز گرد مخصوص افرادی است که برجستگی بیشتر و یکدست‌تر را دوست دارند. با قرار دادن پروتز گرد در سینه‌ها، حجم همه قسمت‌های آن به یک نسبت افزایش پیدا می‌کند و سینه‌ها نیز بافتی نرم‌تر و خوش‌فرم‌تر خواهند داشت. استفاده از پروتزهای گرد به شما امکان جراحی‌های اصلاحی را می‌دهند. در واقع اگر پروتز بچرخد، پاره شود یا تغییر شکل دهد، می‌توان با یک جراحی ساده مشکلات آن را برطرف کرد.

پروتزهای اشکی حالتی شبیه به قطره اشک دارند و فرمی طبیعی‌تر به سینه می‌بخشند. پروتزهای اشکی برای خانم‌هایی مناسب است که سینه‌های بسیار کوچکی دارند یا بافت نرم سینه آن‌ها بسیار کم است. همچنین با استفاده از این پروتزها می‌توان به سینه‌های نرم و بدون شکل فرم بخشید و عدم تقارن یا نقص ظاهری سینه‌ها را برطرف کرد.

پزشک برای تعیین اینکه کدام اندازه پروتز برای شما مناسب است، معایناتی را بر روی هر شخص انجام می‌دهد. او با بررسی آناتومی بدن فرد، اندازه مناسب پروتز را برای هر شخص انتخاب می‌کند. البته قبل از هر چیز متخصصان حاضر در کلینیک دکتر سعید کاظمی با بیمار صحبت می‌کنند تا از انتظارات او مطلع شوند. بهتر است عکس‌هایی از اندازه دلخواه سینه‌های خود تهیه کنید تا پزشک بتواند بر اساس انتظارات شما و نتایج واقعی عمل بهترین گزینه را برای شما انتخاب کند.

جنس پروتز

پروتز سینه از مواد مختلفی ساخته می‌شود. جنس‌های مختلف پروتز از نظر کیفیت تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند و پزشک با توجه به شرایط بیمار از میان آن‌ها یکی را انتخاب می‌کند. تفاوت اصلی جنس‌های مختلف پروتز سینه در هزینه جراحی، احساس راحتی و محل برش جراحی است. پروتز سینه از نظر جنس به سه دسته تقسیم می‌شود که در ادامه درباره هریک توضیحاتی می‌دهیم.

پروتز سینه ثابت

پارگی پروتز سینه ثابت بر روی شکل ظاهری آن‌ها تاثیری نخواهد گذاشت. این پروتزها به‌صورت اشکی شکل عرضه می‌شوند و تراکم سیلیکون بالاتری دارند. ظاهر این پروتزها نسبت به پروتزهای آب نمکی طبیعی‌تر است اما در مقایسه با پروتزهای سیلیکونی ظاهری نسبتا غیرطبیعی دارند. به دلیل بافت سفت آن‌ها، امکان آسیب‌دیدگی آن‌ها بسیار کمتر است و معمولا برای قرار دادن آن‌ها در سینه برش‌های بزرگ‌تری لازم است.

پروتز سینه سیلیکونی

همان‌طور از نام این پروتز مشخص است، پروتز سینه سیلیکونی از جنس سیلیکون ساخته شده و حالتی ژل مانند دارد. استفاده از این پروتز برای افراد زیر 22 سال توصیه نمی‌شود و در صورت استفاده نیز شخص باید به‌طور مرتب تحت نظر پزشک باشد. در واقع سه سال بعد از قرار دادن پروتز سیلیکونی باید MRI انجام شود تا پزشک از سلامت آن مطمئن شود. بعد از آن نیز هر دو سال یک بار برای بررسی وضعیت پروتز و اطلاع از سلامت آن، MRI از شخص گرفته می‌شود.

بافت پروتزهای سیلیکونی به بافت سینه شبیه‌تر است و فرمی طبیعی‌تر به سینه می‌بخشد. این پروتزها امکان چین‌خوردگی کمتری دارند و معمولا به‌صورت خود به خوی خالی نمی‌شوند؛ اما امکان پارگی آن‌ها بیشتر است. برای قرار دادن این پروتزها در سینه برش بزرگ‌تری لازم است و هزینه انجام آن نیز بیشتر از دیگر انواع پروتز است.

پروتز سینه آب نمکی یا سالین

شکل ظاهری پروتز سینه آب نمکی گرد است و بعد از قرار گرفتن در سینه با استفاده از آب نمک استریل یا سالین پر می‌شود. با توجه به اینکه این پروتزها از قبل پر نشده‌اند، قرار دادن آن‌ها در بدن راحت‌تر بوده و نیاز به برش‌های کوچک‌تری دارد. برش‌های ایجادشده برای این نوع پروتزها نیز بسیار کوچک‌تر است.

دیواره این پروتزها معمولا از جنس سیلیکون ساخته شده و نسبت به پروتزهای سیلیکونی مقاوم‌تر و سفت‌تر هستند. با توجه به اینکه ماده پرکننده این پروتزها با بدن سازگار است، در صورت پارگی به‌طور کامل جذب بدن می‌شود و مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند. البته پزشکان استفاده از آن را برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌کنند.

معمولا هزینه انجام پروتز سینه با پروتز سالین کمتر است و برش کوچک‌تری نیاز دارد. اندازه آن‌ها نسبت به پروتزهای سیلیکونی کوچک‌تر است و به همین ممکن است برای افراد لاغر که حجم سینه خیلی کمی دارند، مناسب نباشد؛ اما این پروتزها ممکن است به‌خودی‌خود خالی شوند یا چین بخورند. همچنین این پروتزها ممکن است اثراتی منفی بر روی بافت اطراف خود بگذارند.

آیا انجام پروتز سینه عوارض احتمالی دارد ؟

در ابتدای کار که نتایج پروتز سینه هنوز به‌طور کامل مشخص نشده‌اند و عوارض آن برطرف نشده، بیمار احساس بدی به بدن خود دارد و احساس می‌کند که فرم بدن او خراب شده است؛ اما با گذشت زمان، وقتی که پروتزها جا بیفتند و عوارض عمل نیز به‌طور کامل برطرف شود، می‌توان شاهد رضایت بیماران از نتیجه عمل بود. درصورتی‌که شخص عمل پروتز سینه را در کلینیک معتبری انجام دهد، عوارض زیادی گریبانگیر او نخواهند شد و همه عوارض معمولا در طول دوران نقاهت برطرف می‌شوند.

معمولا تورم سینه‌ها، سردرد، سرگیجه و حالت تهوع از اصلی‌ترین و رایج‌ترین عوارض جراحی پروتز سینه هستند که به دلیل بیهوشی و جراحی ایجاد شده‌اند. در بعضی افراد ممکن است نوک سینه‌ها یا همه سینه حس خود را از دست بدهد. این موضوع کاملا طبیعی است و حس سینه‌ها حدود ۱ تا ۲ سال بعد از جراحی به‌طور کامل برمی‌گردد. احساس درد، حساسیت سینه‌ها و خارش و التهاب ظاهری آن‌ها نیز از دیگر عوارض رایج انجام پروتز سینه در یک کلینیک معتبر است.

در مواردی که پروتز سینه توسط پزشک بی‌تجربه و ناآگاه انجام شده باشد، ممکن است بعضی عوارض شدیدتر ظاهر شوند. در صورت مشاهده این عوارض حتما به پزشک مراجعه کنید. شکل غیرطبیعی برش و بخیه‌های جراحی، دردهای طولانی و آزاردهنده، عفونت محل برش، نشت از محل جراحی، ظاهر نامتقارن سینه‌ها، حرکت پروتز به بخش‌های مختلف، سفت شدن سینه‌ها و تورم ادامه‌دار و پیش‌رونده از اصلی‌ترین عوارض انجام جراحی پروتز سینه در کلینیک نامعتبر است.

نکاتی که باید قبل از انجام پروتز سینه انجام داد

حداقل از ده روز قبل از عمل مصرف داروها و مواد غذایی رقیق‌کننده خون، مکمل‌های گیاهی و داروهای مسکن و ضدالتهاب را متوقف کنید.
مطابق دستورات پزشک همه آزمایش‌های ماموگرافی و چکاب را انجام دهید تا از سلامت سینه‌ها به‌طور کامل مطمئن شوید.
درصورتی‌که داروی خاصی مصرف می‌کنید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید، حتما با پزشک در میان بگذارید.
اگر در دوران شیردهی به سر می‌برید، باید تا پایان آن منتظر بمانید. از زمان اتمام دوره شیردهی نیز باید بین ۴ تا ۸ هفته گذشته باشد. بعد از این زمان فرم و اندازه واقعی سینه‌ها مشخص می‌شود و پزشک می‌تواند تصمیم درستی بگیرد.
۱۰ توصیه مهم بعد از انجام پروتز سینه
تا دو هفته بعد از عمل از خوابیدن بر روی سینه‌ها خودداری کرده و ترجیحا طاق‌باز بخوابید.
از ماساژ دادن یا فشار دادن سینه‌ها خودداری کنید.
بخیه‌های محل برش ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز جذب می‌شوند؛ بنابراین از دست‌کاری جای بخیه‌ها و زخم جراحی خودداری کنید. درصورتی‌که از بخیه‌های جذبی استفاده نشده است، ۵ تا ۷ روز بعد از عمل برای کشیدن بخیه‌ها اقدام کنید. بعد از یک هفته می‌توانید به کارهای معمولی و روزمره خود بپردازید.
حداقل تا ۱ یا ۱.۵ ماه بعد از عمل فعالیت‌های سنگین ورزشی، دویدن یا بلند کردن اجسام با وزن بالا ممنوع است. بعد از دو هفته با مشورت پزشک می‌توانید فعالیت‌های ورزشی سبک را شروع کنید.
درصورتی‌که پزشک برای شما استفاده از سوتین طبی را تجویز کرده است، در همه ساعات روز به مدت ۶ تا ۱۲ هفته بعد از عمل از آن استفاده کنید.
در زمان رانندگی به فرمان نزدیک نشوید تا فشاری به سینه‌ها وارد نکند.
تا یک سال از آفتاب گرفتن یا انجام سولاریوم خودداری کنید.
ترجیحا وزن خود را ثابت نگه دارید و ورزش منظم را در برنامه خود قرار دهید.
ممکن است در ناحیه برش‌ها احساس درد داشته باشید. در چنین مواردی، باید حتما مسکن‌های تجویزشده توسط پزشک را در زمان‌های تعیین‌شده مصرف کنید.
برای از بین بردن تورم و کبودی محل‌های برش، از کمپرس سرد استفاده کنید.

هزینه های انجام پروتز سینه ؟

هزینه‌ پروتز سینه باید تماما توسط خود شخص پرداخت شود؛ زیرا این عمل یکی از اعمال زیبایی است و بیمه آن را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. هزینه پروتز سینه به عواملی نظیر نوع پروتز مورداستفاده، محل کلینیک و میزان تخصص و مهارت پزشک بستگی دارد. نکته مهم این است که ارزان بودن به معنای بی‌کیفیت بودن نیست.

همان‌طور که گران‌تر بودن نمی‌تواند تضمینی برای اطمینان به کلینیک و پزشک موردنظر باشد. شما باید پیش از انجام پروتز سینه به‌طور کامل درباره کلینیک تحقیق کنید و بهترین پزشک را برای انجام پروتز سینه انتخاب کنید. به هزینه‌های جراحی پروتز سینه باید هزینه‌های جلسات مشاوره و آزمایش‌های قبل از عمل و هزینه معاینات بعد از عمل و معاینات دوره‌ای را نیز اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا