ابدومینوپلاستیلاغری

راهکارهای بعد از عمل ابدومینوپلاستی برای جلوگیری از چاقی ؟

در ابدومینوپلاستی پوست اضافی و چربی خارج می شوند و بافت باقیمانده در بدن مانند دیگر بافت ها طبیعی عمل می کند، یعنی افزایش و کاهش وزن باعث چاقی و لاغری خواهد شد.

بسیاری از افراد این تصور اشتباه را دارند که ابدومینوپلاستی روشی برای کاهش وزن است، در حالی که در واقع اینطور نیست. در ابتدا باید به این موضوع توجه کرد که ابدومینوپلاستی از جمله جراحی های زیبایی می باشد که هدف از انجام آن درمان چاقی نیست.

ابدومینوپلاستی برای از بین بردن چربی های سرسخت شکمی و پوست اضافی در افرادی که اضافه وزن زیادی ندارند یا چاقی در آن ها موضعی و محدود به ناحیه ی شکم می باشد، طراحی شده است. پس این جراحی روشی برای کاهش وزن نیست.

ابدومینوپلاستی به دلایل زیبایی شناسی انجام شده و باعث می شود فرد احساس زیبایی و راحتی نسبت به اندام و پوست خود داشته باشد. البته باید در نظر داشت که از بین بردن و جدا کردن مقدار کمی چربی و پوست اضافی ممکن است باعث شود فرد بعد از عمل چند کلیوگرم وزن از دست دهد، اما این مقدار قابل توجه نیست.

علاوه بر این، افرادی که دارای اضافه وزن هستند و ابدومینوپلاستی انجام می دهند، نتایج خوبی از این عمل نخواهند گرفت، زیرا چربی های اضافی همچنان بعد از جراحی در بدن وجود خواهند داشت. به همین دلیل در اکثر مراکز جراحی پلاستیک، لازم است فرد متقاضی انجام این جراحی دارای شاخص توده بدنی مناسبی باشد تا اطمینان حاصل شود که انجام ابدومینوپلاستی نتایج روشن و خوبی خواهد داشت.

قبل و بعد عمل ابدومینوپلاستی

آیا بعد از انجام ابدومینوپلاستی چاقی باز می گردد ؟

پاسخ این پرسش بسیار ساده است: اگر وزن خود را حفظ کنید، خیر

در ابدومینوپلاستی پوست اضافی و چربی خارج می شوند و بافت باقیمانده در بدن مانند دیگر بافت ها طبیعی عمل می کند، یعنی افزایش و کاهش وزن باعث چاقی و لاغری خواهد شد.

سلول‌های چربی که در طی جراحی برداشته می شوند از بدن جدا شده و از بین می روند، اما سلول‌های چربی باقیمانده مثل قبل عمل می کنند و اگر کالری مصرفی شما خیلی زیاد باشد، چربی اضافی در این سلول ها تجمع پیدا می کند. در واقع افزایش وزن بعد از جراحی ابدومینوپلاستی مانند قبل از عمل، نتیجه ی رژیم غذایی و ورزش است. البته بازگشت چاقی بعد از عمل تنها مختص ابدومینوپلاستی نیست و حتی بعد از جراحی لیپوساکشن نیز امکان پذیر است.

بنابراین باید سعی کنید با ورزش و تغذیه ی مناسب به وزن ایده آل خود رسیده و آن را حفظ کنید چرا که بهترین راه برای حفظ سلامت طولانی مدت بدن همین است.

یک مطالعه‌ی جدید بر روی افرادی که جراحی ابدومینوپلاستی انجام داده اند نشان داده است افرادی که چربی بیشتری از بدن آن ها در حین عمل جراحی ابدومینوپلاستی و یا لیپوساکشن حذف شده است بعد از عمل همچنان به کاهش وزن خود ادامه دادند. در توجیه این اتفاق، اعتقاد بر این است که بافت چربی حاوی هورمونی است که می تواند باعث افزایش اشتها شود و با حذف این بافت، افراد اغلب احساس گرسنگی کم تری نسبت به گذشته می کنند.

بنابراین هرچه بافت چربی بیشتری از بین برود احتمال افزایش وزن کمتر است. از طرف دیگر این احتمال وجود دارد که نوسانات قابل توجه وزن باعث شود پوست شکم بعد از ابدومینوپلاستی خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد و دوباره ایجاد بیرون زدگی کند. همچنین افزایش وزن قابل توجه بعد از جراحی می تواند باعث شود سلول های چربی باقی مانده بسیار بزرگ تر شوند و حتی بدن را وادار به تولید سلول های چربی جدید کند.

راهکارهای بعد از عمل ابدومینوپلاستی برای جلوگیری از چاقی ؟

به خاطر داشته باشید ماهیچه ها بیشتر از بافت چربی وزن دارند، بنابراین اگر شما تمرینات وزنی زیادی انجام می دهید تمرکز خود را بر روی خوردن غذا های مغذی و سوزاندن کالری بگذارید. مقدار زیادی فیبر و پروتئین مصرف کنید تا وزنتان متعادل بماند. به طور مثال می توانید سی دقیقه طناب زنی، دوچرخه سواری یا دویدن را به کارهای روزمره خود اضافه کنید تا چربی های اضافی را از بین ببرید.

برداشتن چربی اضافی شکم در جراحی ابدومینوپلاستی به تناسب اندام کمک می کند، با این حال بافت چربی باقی مانده، به عادت های غذایی شما پاسخ می دهد. به طور مثال اگر عادت های غذایی خوبی را دنبال کنید، سلول های چربی بزرگ نمی شوند(هایپرتروفی ایجاد نمی شود). از طرف دیگر اگر در مورد رژیم غذایی خود بی احتیاط باشید و میزان کالری دریافتی شما بیش از اندازه باشد دچار اضافه وزن خواهید شد، چرا که رفتار سلول های چربی بسیار ساده است، به این صورت که هرچه کالری بیشتری مصرف کنید و کمتر آن را بسوزانید، این سلول ها بزرگ تر و بیشتر خواهند شد.

اگر اکنون درباره ی چگونگی حفظ نتایج جراحی خود تردید دارید، نگران نباشید. هیچ استراتژی خاصی وجود ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که میزان کالری مصرفی خود را بشمارید و سعی کنید به وزن ایده آل خود برسید. اگر بعد از عمل نیز نزدیک به وزن ایده آل خود باقی بمانید، دیگر هیچ نگرانی خاصی نخواهید داشت.

جهت دریافت مشاوره رایگان برای انجام جراحی ابدومینوپلاستی با ما در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا