پروتزپروتز گونه

عمل پـروتز گونه چگونه انجام می شود ؟

پروتز گونه برای افرادی که گونه های برجسته ندارند و بانوانی که به دلیل پیری و افزایش سن دچار افتادگی در این قسمت شده اند؛ نیز کاربرد دارد. تزریق ژل و چربی ، تزریق بوتاکس، ایمپلنت و پروتز، روش های موثر  در برجسته کردن گونه ها هستند.

گونه از عوامل تاثیر گذار در چهره تمام افراد می باشد. برجستگی گونه تاثیر بسیاری در زیبایی چهره دارد؛ رفع گودی چشم ها، برجستگی گونه، رفع افتادگی لب ها، رفع غبغب و لیفت پوست صورت از اثرات گونه گذاری هستند. بانوان برای افزایش زیبایی اقدام به پروتز گونه می کنند که به روش های مختلفی قابل انجام می باشد .

پروتز گونه برای افرادی که گونه های برجسته ندارند و بانوانی که به دلیل پیری و افزایش سن دچار افتادگی در این قسمت شده اند؛ نیز کاربرد دارد. تزریق ژل و چربی ، تزریق بوتاکس، ایمپلنت و پروتز، روش های موثر  در برجسته کردن گونه ها هستند.

عمل پروتز گونه

عمل پـروتز گونه چگونه انجام می شود ؟

در اکثر مواقع جهت انجام جراحی پـروتز گونه ، نیاز به بیهوشی خفیف یا بی حسی موضعی می باشد.

جراح پلاستیک ، به منظور کارگذاری پـروتز گونه ، برشی کوچک در داخل دهان در ناحیه ای که پروتز گونه باید در آنجا قرار گیرد ، ایجاد می کند و سپس عضلات و بافت نرم گونه را به سمت بالا کشیده و پروتز را دقیقا بر روی استخوان گونه قرار می دهد و در نهایت برش های ایجاد شده را بخیه می زند.

بخیه های ایجاد شده ، به گونه ای هستند که از جا به جا شدن پروتز جلوگیری کنند.

معمولا پس از اتمام جراحی پروتز گونه ، یک پوشش فشرده کننده صورت به نام گارنت توسط بیمار پوشیده شده و به ثابت ماندن پروتز کمک بسیاری می کند و علاوه بر آن تاثیر به سزایی نیز در کاهش تورم ناشی از عمل پـروتز گونه دارد.

نتایج جراحی پروتز گونه چگونه است ؟

نتایج نهایی جراحی پروتز گونه در ابتدا به دلیل وجود تورم ، قابل مشاهده نمی باشد. اگر گونه های شما با انتقال چربی بزرگ شده باشد ، نتیجه به مقدار چربی تزریق شده در گونه ها وابسته خواهد بود. این تحت تاثیر فاکتورهای زیادی از قبیل تکنیک جراحی و متابولیسم فردی بدن شما وابسته است ؛ اگر ایمپلنت جامد مورد استفاده قرار گیرد ، نتیجه نهایی ، بسیار قابل پیش بینی تر خواهد بود.

پیگیری دستورالعمل های پزشک ، فاکتور کلیدی در موفقیت جراحی محسوب می شود ؛ قرار نگرفتن برش ها در معرض فشار زیاد ، مالش یا حرکت در طول دوره بهبود ، از اهمیت زیادی برخوردار است ؛ پزشک ، دستورالعمل های ویژه ای را در خصوص چگونگی مراقبت از خودتان به شما خواهد گفت.

مدت زمان ماندگاری پروتزهای گونه

نتیجه جراحی پروتز گونه ، دائمی می باشد و بیماران نیاز به تعویض پروتزها در طول عمر خود ندارند مگر اینکه بدن آنان نسبت به آن واکنش نشان دهد.

لازم به ذکر است ، معمولا در صورتی بدن نسبت به پروتز ها واکنش نشان می دهد که جراح نکات مربوط به پروتزها را همچون ، استریل کردن آن  را رعایت نکرده نباشد از این رو بیماران باید جهت جلوگیری از بروز عوارض و دریافت نتیجه معقول از جراحی پروتـز گونه به جراح چیره دست ، ماهر و با تجربه مراجعه کنند.

انواع پروتز های گونه

پروتز های گونه به سه دسته پروتز گونه ‌ای ، پروتز زیرگونه ‌ای و پروتز ترکیبی تقسیم می شوند.

 1. پروتز گونه ‌ای : پروتـز گونه ‌ای سبب افزایش برجستگی گونه در افراد شده و ناحیه کارگذاری آن بر روی استخوان گونه می باشد.
 2. پروتز زیر گونه ‌ای : استفاده از پروتزهای زیر گونه ‌ای علاوه بر افزایش برجستگی گونه ها سبب رفع افتادگی گونه ها نیز می شود.
 3. پروتز ترکیبی : استفاده از پروتز علاوه بر بهبود شکل ظاهری گونه ها سبب بهبود فرم استخوان گونه نیز می ‌شود.

عمل پروتز گونه

اقدامات قبل از جراحی پروتـز گونه

 • بیماران باید جراح پلاستیک و زیبایی معالج خود را از سوابق پزشکی خود مطلع کنند.
 • در صورتی که بدن بیماران نسبت به داروی خاصی حساسیت نشان می دهد ؛ باید پزشک معالج خود را از این موضوع مطلع کنند.
 • بیماران باید از 8 ساعت قبل از عمل پروتـز گونه از خوردن و آشامیدن خودداری کنند.
 • استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل ، از مواردی هستند که روند جراحی را با اختلال مواجه می کنند ؛ به همین علت ، افراد از مدتی قبل از عمل پروتـز گونه ، باید از مصرف این موارد خودداری نمایند.
 • در روز جراحی ، لباس آزاد یا دکمه دار به تن کرده و از پوشیدن لباس های تنگ با یقه بسته خودداری نمایید.
 • بانوان در جراحی پروتـز گونه ، باید بدون آرایش و آقایان نیز بدون ریش و سبیل باشند.
 • مصرف برخی از داروهای شیمیایی و گیاهی ؛ از جمله آسپرین ، بروفن ، ویتامین ای و از این قبیل موارد که منجر به اختلال در انعقاد خون می شوند ؛ از مدتی قبل از جراحی پروتـز گونه ، ممنوع می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی پروتـز گونه

 1. استفاده از کمپرس یخ در روزهای ابتدایی پس از جراحی گونه ، می تواند در رفع تورم و کبودی های ناشی از این جراحی ، تاثیر گذار باشد.
 2. طبق توصیه پزشک ، افراد باید روزانه دهان خود را با دهان شویه یا آب نمک شستشو دهند.
 3. مصرف به موقع و منظم داروهای تجویز شده از سوی پزشک ، از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و به هیچ عنوان ، نباید در این باره سهل انگاری گردد.
 4. به کسانی که تحت این جراحی زیبایی قرار گرفته اند ، توصیه می شود در روزهای ابتدایی پس از آن ، مواد غذایی نرم و آبکی را در رژیم غذایی خود قرار داده و تا مدتی از مصرف مواد غذایی سفت که نیاز به جویدن طولانی مدت دارند ، خودداری نمایند ؛ همچنین توصیه می شود ، تا مدتی از جویدن آدامس نیز خودداری گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا